Serwis Turystyczny Krynicy Zdrój

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Trasy rowerowe Krynica-Zdrój » Trasa rowerowa im. Kazimierza Pułaskiego
Rower w Krynicy
Narty w Krynicy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz otrzymywać aktualne wydarzenia i oferty z Krynicy Zdrój? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Trasa rowerowa im. Kazimierza Pułaskiego

kategoria
Trasy rowerowe,
 
Trasa rowerowa im. Kazimierza Pułaskiego
Zobacz galerię zdjęć
 

Trasa rowerowa im. Kazimierza Pułaskiego jest wspaniałym szlakiem rowerowym, który łączy ze sobą Beskid Niski z Beskidem Sądeckim. Pętla biegnie przez Krynicę-Zdrój, Mochnaczkę, Izby, Tylicz, Muszynkę i wraca do Krynicy-Zdroju, czyli przez trzy gminy takie jak Krynica-Zdrój, Muszyna i Uście Gorlickie. Jest to trasa o długości 39 kilometrów. Szlak ten jest znakowanym na niebiesko szlakiem rowerowym. Jeśli chcemy trasę pokonać w całości, koniecznie musimy wyposażyć się w dobrej jakości górski rower, gdyż wiele odcinków będzie prowadzić nas po ubitych leśnych drogach o dużym spadku. Warto również zaopatrzyć się w mapę. Trasa jest co prawda dobrze oznakowana, ale w razie konieczności możemy ją skrócić - tu jednak mapa będzie nieodzowna. Podróżując tym wspaniałym szlakiem możemy poznać nie tylko cudowne walory krajoznawczo-uzdrowiskowe całego Beskidu Sądeckiego oraz Beskidu Niskiego, ale również jego bogatą historię, która pozostawiła po sobie liczne wartościowe zabytki.

Jest przyjęte, że wyżej wspomniany szlak rozpoczynamy na skrzyżowaniu ulicy Pułaskiego z ulicą Zieleniewskiego w miejscowości Krynica-Zdrój. Dalej udajemy się w lewo na ulicę Zieleniewskiego, skąd musimy podjechać w górę na pasmo Jakubika. Po drodze przetniemy oznakowany na żółto pieszy szlak. Gdy dalej przejedziemy przez stadninę koni, zjedziemy w dół w stronę Mochnaczki Niżnej.

Tą trasą będziemy jechać kolejne siedem kilometrów, a naszym oczom zacznie ukazywać się piękny obraz Beskidu Niskiego. Kiedy dojedziemy już do centrum Mochnaczki Niżej, będziemy mogli zobaczyć cerkiew pod wezwaniem Michała Archanioła pochodzącą z XVIII wieku. Dalej musimy przejechać przez szosę i polaną skierować się w stronę Izb. Na tym odcinku nasza trasa połączona jest ze szlakiem turystycznym dla pieszych turystów, dlatego też powinniśmy zachować ostrożność, aby żadnego z nich nie potrącić. Przejedziemy przez najwyższe na tej trasie wzniesienie o nazwie Mizarne, położone na wysokości 770 m n.p.m. Ze stoków tejże góry zjedziemy do wsi o nazwie Banica. Tu z kolei możemy zatrzymać się na chwilę przy cerkwi pod wezwaniem śś Kosmy i Damiana.

Niedaleko Izb koniecznie powinniśmy uważać w czasie przeprawy przez wody Białej, gdyż w czasie dużych opadów poziom wody jest podniesiony. Niewykluczone, że będzie tak wysoki, iż nie przeprawimy się na drugą stronę. Po wyjeździe z Izb opuścimy również główny czerwony szlak beskidzki i skręcając w prawo miniemy cerkiew św Łukasza, która zasługuje na szczególną uwagę z racji tego, że jest ona jedną z nielicznych na tym terenie cerkwi murowanych. Zaraz zaś przy wyjeździe z miejscowości warto spojrzeć na pole znajdujące się po lewej stronie. Tam bowiem do 1985 roku mieściły się pozostałości okopów konfederatów barskich pochodzące z XVIII wieku.

Dalej podążymy trasą po betonowych płytach, które doprowadzą nas do asfaltowej drogi. Tam też skręcimy w lewo i będziemy się kierować w stronę miejscowości Tylicz. Tu możemy zwiedzić między innymi kościół pod wezwaniem śś Piotra i Pawła, cerkiew pod wezwaniem śś Kosmy i Damiana.

Następnie pojedziemy drogą asfaltową w stronę Muszynki, musimy skręcić w lewo przy cerkwi. Miniemy między innymi niewielką letnią pijalnię wód mineralnych. We wsi skręcimy w prawo. Tutaj szlak będzie łączył się ze znakowanym na żółto szlakiem pieszym. Szlakiem tym dotrzemy do okopów konfederatów barskich i stąd na odcinku około 3 kilometrów będziemy podążać granicą państwa - koniecznie wobec tego musimy mieć ze sobą jakieś dokumenty potwierdzające naszą tożsamość. Przy słupku granicznym 276 /6 rowerzyści musimy skręcić w prawo na stoki Wysokiego Bereścia, dalej dwa razy musimy skręcić w prawo i tym samym dojedziemy do potoku Zimnego. Jeśli chcemy uniknąć konieczności przeprawy przez potok to wcześniej powinniśmy skręcić w prawo na polanie, gdzie zjedziemy do parku w Tyliczu. Jeśli zaś postanowimy się przeprawić przez potok, wyjedziemy niedaleko rozlewni wody "MULTIVITA". Dalej skręcimy w lewo i już za około 30 metrów skręcimy w prawo na polną drogę. Niedługo później dojedziemy do szlaku turystycznego pieszego oznakowanego na niebiesko. Przetniemy szlak i zjedziemy na drogę, która prowadzi wzdłuż malowniczego potoku o nazwie Szczawiczne. Stamtąd dojedziemy do osiedla Źródlane już w Krynicy-Zdroju. Asfaltowa droga poprowadzi nas z ulicy Źródlanej i pojedziemy prosto pod górkę płytami asfaltowymi. Dojedziemy w ten sposób na zbocza Góry Parkowej . Miniemy jeszcze altanę "Janina" przy której musimy skręcić w prawo. Tutaj nasz szlak znowu będzie łączyć się z żółtym szlakiem pieszym. Dojedziemy nim do ulicy Pułaskiego w Krynicy-Zdroju, a na skrzyżowaniu z drogą asfaltową skręcimy w lewo. Gdy miniemy Kopiec Pułaskiego, dojedziemy do końca pętli.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Krynicy-Zdrój

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 5
odwiedzin dzisiaj: 26
łącznie odsłon: 1294350
od dnia: 2012-05-30
czas generowania: 0.14
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2018 KrynicaZdroj.info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Krynica Zdrój - Beskid Sądecki - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl