Serwis Turystyczny Krynicy Zdrój

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w okolicy » Ścieżki dydaktyczne » Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie "Las Lipowy Obrożyska"
Rower w Krynicy
Narty w Krynicy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz otrzymywać aktualne wydarzenia i oferty z Krynicy Zdrój? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie "Las Lipowy Obrożyska"

kategoria
Ścieżki dydaktyczne,
 
Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie
Zobacz galerię zdjęć
 

 Ścieżka przyrodnicza o nazwie "Las Lipowy Obrożyska" mieści się na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Została ona wytyczona w roku 1990. Sam rezerwat zaś ma powierzchnię przeszło 100 hektarów i znajduje się niedaleko Muszyny, na stokach góry Mikowej. Jeśli planujemy wybrać się na zwiedzanie ścieżki to najlepiej zrobić to od strony ulicy Lipowej. Trasę zaczynamy wówczas na parkingu przy Ośrodku Rehabilitacyjnym Polskiego Związku Niewidomych.

Omawiana ścieżka przyrodnicza ma długość około 4,2 kilometra i składa się na nią siedem przystanków. Przy każdym przystanku znajdują się tablice informacyjne. Na każdej zaś z tablic widnieją najważniejsze informacje dotyczące konkretnego fragmentu lasu, w miejscu, w którym w danym momencie się znajdujemy. Cała ścieżka jest oznakowana charakterystycznym biało-zielonym kwadratem.

Jeśli chcemy pokonać całą ścieżkę i zatrzymać się na chwilę przy każdym z przystanków, musimy przygotować się na około trzygodzinną wyprawę. Idąc po ścieżce przyrodniczej będziemy poruszać się po specjalnie wytyczonych alejkach spacerowych. Ciekawostką jest, że alejki te zostały wytyczone już w czasie międzywojnia dla pensjonariuszy przybywających do wspomnianego wyżej Domu Wczasowego Polskiego Związku Niewidomych. Z racji tego, że podczas wycieczki będziemy przebywać na terenie rezerwatu, koniecznie musimy pamiętać o tym, że wolno nam poruszać się wyłącznie po opisanych, wyznaczonych dróżkach.

Nasza wycieczka po ścieżce na pewno będzie bardzo ciekawa i będziemy zadowoleni, ponieważ rezerwat "Las Lipowy Obrożyska" jest uznany za jeden z piękniejszych i ciekawszych kompleksów lasów liściastych w całych Beskidach. Jak już sama nazwa rezerwatu wskazuje, gatunkiem który tworzy drzewostan jest lipa drobnolistna. Ponadto możemy spotkać tam takie gatunki drzew jak buk, świerk, grab oraz jodła. Niektóre buki, graby i jodły na terenie rezerwatu są drzewami pomnikowymi. Zwiedzany przez nas teren jest bardzo unikalny przede wszystkim ze względu na to, że lipa drobnolistna stworzyła tutaj lity drzewostan. Niektóre okazy tegoż drzewa liczą sobie do 32 metrów wysokości, a najgrubsze z okazów mają około 4 metrów obwodu. Wiek najstarszych lip to około 200 lat.

Lipowy drzewostan uważa się za relikt polodowcowego optimum klimatycznego, okresu atlantyckiego jaki miał miejsce od około 4000 do 2000 lat p.n.e. Lipa drobnolistna przetrwała do dziś z racji bardzo specyficznego mezoklimatu tegoż obszaru.

Rezerwat "Las Lipowy Obrożyska" zamieszkiwany jest również przez liczne gatunki zwierząt. To właśnie tu występuje między innymi jedna z największych ostoi salamandry plamistej. Ponadto ukształtowanie terenu rezerwatu pozwoli nam na obserwację ptaków, bowiem rezerwat ów jest niezwykle atrakcyjny również pod względem ornitologicznym. Można spotkać tutaj bardzo wiele gatunków interesujących ptaków śpiewających takich jak między innymi dzięcioł białogrzbiety, dzięcioł czarny, muchołówka żałobna, muchołówka białoszyja, gołąb siniak, bocian czarny.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Krynicy-Zdrój

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 136
łącznie odsłon: 1289930
od dnia: 2012-05-30
czas generowania: 0.14
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2018 KrynicaZdroj.info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Krynica Zdrój - Beskid Sądecki - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl