Serwis Turystyczny Krynicy Zdrój

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Ścieżki dydaktyczne Krynica-Zdrój » Ścieżka edukacyjna na Górze Parkowej
Rower w Krynicy
Narty w Krynicy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz otrzymywać aktualne wydarzenia i oferty z Krynicy Zdrój? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Ścieżka edukacyjna na Górze Parkowej

inne nazwy
Ścieżka edukacyjna Góra Parkowa
kategoria
Ścieżki dydaktyczne,
 
Ścieżka edukacyjna na Górze Parkowej
Zobacz galerię zdjęć
 

Góra Parkowa, dawniej zwana Górą Źródlaną jest jednym z bardziej atrakcyjnych miejsc w Krynicy-Zdroju, gdzie w 1810 roku został założony piękny park. I właśnie na terenie tegoż parku wytyczona została wspaniała ścieżka edukacyjna (przyrodnicza). Cały teren Góry Parkowej jest bowiem terenem bardzo unikatowym w skali całej Polski. Cała ścieżka składa się z jedenastu przystanków i tablic, z których możemy dowiedzieć się wielu interesujących informacji, możemy poznać zarówno polskie jak i zagraniczne gatunki fauny i flory. Jeśli chcemy przejść całą ścieżkę, musimy przygotować się na około trzygodzinną wyprawę.

Przystanek 1. jest zwany Zakątkiem Kraszewskiego i jest to miejsce, które upamiętnia pobyt słynnego pisarza w Krynicy-Zdroju w roku 1866. Jego pobyt był bardzo dużym wydarzeniem kulturalnym. Na pamiątkę pobytu odsłonięto pomnik Ławka Kraszewskiego w roku 1881. Niedaleko tegoż pomnika możemy obejrzeć piękną magnolię drzewiastą oraz platana klonolistnego, które zostały sprowadzone z zagranicy w celach dekoracyjnych. Magnolia drzewiasta pochodzi ze wschodniej części USA zaś pochodzenie platana nie jest znane (prawdopodobnie pochodzi on z Europy z jakiejś hodowli). Gdy już poczytamy tablice, możemy przejść do następnego przystanku.

Przystanek 2. to tak zwany Czapli Staw. Nazwa stawu, który możemy obejrzeć pochodzi oczywiście od często tutaj przebywającej czapli - dokładnie czapli siwej. Na obszarze stawu znajduje się także stanowisko czynnej ochrony płazów (między innymi żaby trawnej i ropuchy szarej). Owa ochrona sprowadza się do zapewnienia zwierzętom jak najlepszych warunków zarówno do rozmnażania oraz rozwoju. Z tego przystanku udamy się do przystanku trzeciego, a zawiedzie nas do niego malownicza alejka spacerowa.

Przystanek 3. to Łabędzi Staw i jest on bardzo szczególnym przystankiem na całej ścieżce przyrodniczej. W tym miejscu możemy obejrzeć rodzime gatunki kaczek. Warto zwrócić uwagę na godowe ubarwienia samców. Spotkamy tutaj ptactwo wodne jak między innymi kaczka krzyżówka, kurka wodna, cyraneczka, łyska i wiele innych. Dodatkowo możemy podziwiać również gatunki obcego pochodzenia jak łabędź niemy, który nie bez powodu uznawany jest za jednego z najpiękniejszych ptaków wodnych, gęś egipska pochodząca z Afryki Północnej, bernikla kanadyjska, która jest dużą piękną gęsią, kazarka posiadająca charakterystyczną opaską. Ponadto można obejrzeć tu takie okazy jak choina kanadyjska, dąb czerwony i szydlicę japońską (właśnie tu znajdują się najstarsze w kraju okazy).

Przystanek 4. czyli Polana Michasiowa to wspaniałe miejsce nie tylko ze względu na walory przyrodnicze. Można tutaj bowiem swobodnie odpocząć w czasie wycieczki. Znajdują się tu dwa oczka wodne, w których możemy zaobserwować w czasie godów między innymi kumaka górskiego, traszki karpackie i górskie. Niedaleko oczek wodnych mieści się stanowisko jodły kaukaskiej. Naturalnym miejscem występowania tegoż gatunku jest Kaukaz Zachodni (na wysokości od około 800 do 2000 m n.p.m.). Jodła kaukaska nie jest wymagającym gatunkiem i jest bardzo mrozoodporna. Na Polanie Michasiowej można też obejrzeć sosnę wejmutkę. Jest to gatunek o wiele szybciej rosnący od naszej sosny pospolitej, został sprowadzony z obszaru północno-wschodniej Ameryki Północnej. W naszym kraju sosna wejmutka występuje już od około 300 lat.

Przystanek 5. to Ciemny Las. Tutaj możemy podziwiać przede wszystkim stanowisko żywotnika olbrzymiego, który jest drzewem bardzo charakterystycznym posiadającym rudoczerwoną korę, jego wysokość może dochodzić do 60 metrów. Jest to drzewo wyglądające bardzo majestatycznie i bardzo szybko rosnące. Do Europy zostało sprowadzone w 1853 roku. Z Ciemnego Lasu możemy przejść do następnego przystanku wytyczoną alejką, droga zajmie nam około 20 minut.

Przystanek 6. to Panorama Widokowa. W tym miejscu możemy zrobić sobie dłuższy odpoczynek i koniecznie powinniśmy wyciągnąć aparaty fotograficzne, gdyż z tego przystanku możemy podziwiać wspaniałe, malownicze widoki na całe polskie Beskidy. Zwłaszcza w czasie zimy, gdy widoczność jest bardzo dobra, można stąd zobaczyć nawet Tatry. Niedaleko wieży widokowej znajduje się stanowisko sosny wydmowej w odmianie górskiego oraz stanowisko limby. Jeśli chodzi o sosnę wydmową, występuje ona naturalnie na wybrzeżu Oceanu Spokojnego od Alaski do Kalifornii. Limba z kolei jest gatunkiem bardzo charakterystycznym dla naszych polskich Tatr, gdzie rośnie w górnym reglu, a także pojedynczo w piętrze kosodrzewiny. Stąd ścieżką podążymy do kolejnego przystanku.

Przystanek 7. czyli Staw Szczytowy jest bardzo cennym środowiskiem lęgowym płazów. W okresie godowym spotkać tu można między innymi wspomniane już przy okazji omawiania poprzednich przystanków kumaki górskie, traszki (górskie i karpackie), ropuchy szare i zielone, żabę trawną.

Przystanek 8. znany jest jako Źródełko Miłości. Źródełko owo jest słabą szczawą wodorowęglanową magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazistą, co w praktyce oznacza, że woda z jeziorka doskonale pomaga w chorobach układu krążenia, w leczeniu zaburzeń centralnego układu nerwowego oraz w przypadku chorób układu pokarmowego. Zgodnie z legendą, każdy kto napije się wody z tegoż jeziorka, już niebawem zakocha się z wzajemnością. Od tego przystanku musimy wrócić drogą, którą do niego dotarliśmy, podążymy więc do altanki "Janina", a dalej udamy się oznaczoną ścieżką w stronę altanki "Wanda". Stąd zaś pójdziemy wytyczoną drogą do kolejnego przystanku. Powinno nam to zająć około 20 minut.

Przystanek 9. to Stary Kamieniołom, który nie jest już eksploatowany, ale stanowi doskonałą dokumentację geologiczną regionu, w jakim przebywamy. Kamieniołom jest pozostawiony do samodzielnego działania naprawczych sił przyrody. Można tutaj zaobserwować naturalną sukcesję gatunków lekkosiennych jak między innymi wierzba, brzoza czy sosna.

Przystanek 10. o nazwie Nad Pijalnią Jana to wspaniałe miejsce, gdzie możemy zaobserwować ogromne okazy jedlicy i rodzime gatunki lasotwórcze takie jak między innymi buk, świerk czy jodła. Jodła jest podstawowym gatunkiem górskim wyrastającym na wysokość do 40 metrów. Buk pospolity z kolei także może osiągać ogromne rozmiary jeśli chodzi o wysokość i jest on podstawowym liściastym gatunkiem górskich lasów. Również świerk pospolity występuje w górskich lasach (głównie na glebach wilgotnych), posiada bardzo dużo odmian botanicznych i uprawnych. Jedlica natomiast jest olbrzymim drzewem, które może wyrastać na wysokość nawet do 100 metrów. Naturalnie jedlica występuje w terenach górzystych Ameryki Północnej, Kolumbii Brytyjskiej. Odkryto ją w 1795 roku, a do Europy została sprowadzona w 1827 roku. Jest ona, obok sekwoi, najbardziej potężnym drzewem Ameryki Północnej.

Przystanek 11. i zarazem ostatni na omawianej ścieżce przyrodniczej to Kaplica Przemienienia. Kaplica ta została wybudowana w roku 1831. Pieniądze na budowę pochodziły ze składek kuracjuszy, które to trwały od 1825 do 1830 roku. W kaplicy znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego. Obecnie jest to kaplica poświęcona Matce Boskiej Częstochowskiej. Niedaleko kaplicy rośnie piękny okaz sosny czarnej i stare głogi. Warto zwrócić uwagę na omawianą już wcześniej sosnę wejmutkę.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Krynicy-Zdrój

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 7
odwiedzin dzisiaj: 34
łącznie odsłon: 1294411
od dnia: 2012-05-30
czas generowania: 0.18
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2018 KrynicaZdroj.info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Krynica Zdrój - Beskid Sądecki - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl