Serwis Turystyczny Krynicy Zdrój

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Pomniki, miejsca pamięci Krynica-Zdrój » Pomnik Jana Kiepury
Rower w Krynicy
Narty w Krynicy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz otrzymywać aktualne wydarzenia i oferty z Krynicy Zdrój? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Pomnik Jana Kiepury

adres
Pomnik Jana Kiepury
Józefa Piłsudskiego
33-380 Krynica-Zdrój
kontakt
tel.

kategoria
Pomniki, miejsca pamięci,
 
Pomnik Jana Kiepury
Zobacz galerię zdjęć
 

Pomnik Jana Kiepury, polskiego śpiewaka oraz aktora, który żył w latach 1902-1966 został odsłonięty w 2004 roku. Znajduje się on na placu przed kinem "Jaworzynka". Oryginalny pomnik będący odlewem z brązu, postawionym na granitowym cokole znajduje się obecnie w mieście Kiepury, w Sosnowcu. Natomiast w Krynicy-Zdroju znajduje się jego kopia.

Projektantami pomnika są Tadeusz Markiewicz oraz Gabriel Karwowski. Sam pomysł wystawienia pomnika tegoż wielkiego artysty powstał już w latach 90. ubiegłego stulecia, ale wówczas uchwała krynickich radnych nie została zrealizowana. Później Krynickie Towarzystwo Kulturalne wyszło z inicjatywą postawienia pomnika, ale ze względów czysto finansowych postanowiono postawić wspomnianą kopię. Datki były zbierane w czasie publicznych koncertów (występujący artyści rezygnowali z honorariów) oraz kwest. Znalazło się także kilku sponsorów, swój udział miały również władze miasta.

Pomnik ten został bardzo ciepło i życzliwie przyjęty zarówno przez przybywających do Krynicy-Zdroju kuracjuszy jak też przez samych mieszkańców i to nie bez powodu. Jan Kiepura nie tylko bardzo cieszył się ogromną sławą międzynarodową i odnosił wielkie sukcesy. Przede wszystkim był on człowiekiem naprawdę zakochanym w Krynicy-Zdroju. Wybudował on w tym właśnie mieście swój dom - willę "Patria", która kosztowała aż trzy miliony dolarów na ówczesne czasy, bardzo chętnie spędzał tutaj każdą wolną chwilę, ale równie chętnie występował dla przybywających do uzdrowiska kuracjuszy.

To dzięki Kiepurze Krynica-Zdrój stała się bardzo znanym miejscem na świecie, tutaj też odbywa się co roku i już od roku 1967 Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. Wspomniana willa będąca własnością Jana Kiepury była miejscem kręcenia kilku filmów końcem lat 30. zeszłego stulecia.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Krynicy-Zdrój

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 4
odwiedzin dzisiaj: 24
łącznie odsłon: 1294335
od dnia: 2012-05-30
czas generowania: 0.16
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2018 KrynicaZdroj.info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Krynica Zdrój - Beskid Sądecki - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl