Serwis Turystyczny Krynicy Zdrój

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Muzea Krynica-Zdrój » Muzeum Turystyki Górskiej
Rower w Krynicy
Narty w Krynicy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz otrzymywać aktualne wydarzenia i oferty z Krynicy Zdrój? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Muzeum Turystyki Górskiej

kategoria
Muzea,
 
Muzeum Turystyki Górskiej
Zobacz galerię zdjęć
 

Muzeum Turystyki Górskiej mieści się w schronisku PTTK na Jaworzynie Krynickiej. Muzeum funkcjonuje od 1970 roku. Muzeum w Krynicy-Zdroju jest jednym z nielicznych, które działają w polskich górach i prezentują historię poznawania gór, tradycję turystyki górskiej zarówno w Polsce na terenie Beskidu Sądeckiego, jak i na ziemiach, które dawniej należały do Polski. Muzeum prezentuje także ekspozycje poświęcone walkom partyzanckim w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Stanowią one zupełnie odrębną ekspozycję.

Jednym z najcenniejszych eksponatów, jakie wystawione są w Muzeum Turystyki Górskiej jest pamiątkowa księga pochodząca z dawnego przedwojennego jeszcze schroniska jaworzyńskiego. Schronisko uległo spaleniu, ale księga na szczęście została ocalona. W księdze tej znaleźć można wiele wpisów osób, które były związane z początkami zorganizowanej turystyki.

Kilka gablot zostało poświęconych również najbardziej wybitnym działaczom turystycznym regionu takim jak między innymi Walery Goetel, Zygmunt Hepter czy Kazimierz Sosnowski. Walery Goetel był współtwórcą przygranicznych parków narodowych, zaś Kazimierz Sosnowski był jednym z pomysłodawców Głównego Szlaku Beskidzkiego. Tu dowiemy się wiele o dziejach wytyczania pierwszych szlaków turystycznych i budowy schronisk.

W oddzielnej sali znajduje się dorobek czołowych organizatorów turystyki na terenie Beskidu Sądeckiego, tutaj bliżej poznamy sylwetki prof. Feliksa Rapfa, Juliana Zawadowskiego czy Roamna Niribitta. W Muzeum Turystyki Górskiej znajdziemy także ekspozycję literatury turystycznej.

Muzeum Turystyki Górskiej jest czynne w godzinach 10.00-17.00 w miesiącach do maja do września. W pozostałych okresach również możemy odwiedzić muzeum, ale najpierw koniecznie musimy dokonać rezerwacji. Wejście do muzeum jest darmowe.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Krynicy-Zdrój

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 6
odwiedzin dzisiaj: 31
łącznie odsłon: 1294390
od dnia: 2012-05-30
czas generowania: 0.15
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2018 KrynicaZdroj.info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Krynica Zdrój - Beskid Sądecki - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl