Serwis Turystyczny Krynicy Zdrój

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Muzea Krynica-Zdrój » Muzeum Nikifora Krynickiego
Rower w Krynicy
Narty w Krynicy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz otrzymywać aktualne wydarzenia i oferty z Krynicy Zdrój? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Muzeum Nikifora Krynickiego

adres
Muzeum Nikifora Krynickiego
Bulwary Dietla 19
33-380 Krynica-Zdrój
kontakt
tel.

kategoria
Muzea,
 
Muzeum Nikifora Krynickiego
Zobacz galerię zdjęć
 

Muzeum Nikifora Krynickiego jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Mieści się w Krynicy-Zdroju, w samym jej centrum przy Bulwarach Dietla 19, za Starą Pijalnią Wód Mineralnych. Do muzeum możemy dostać się przechodząc przez mostek rozciągnięty nad potokiem o nazwie Kryniczanka. W omawianym oddziale zgromadzone zostały wszystkie pamiątki po wspaniałym malarzu-prymitywiście Nikiforze, który z Krynicą był bardzo mocno związany.

Otwarcie muzeum miało miejsce w roku 1995 i było to wydarzenie uznane za najważniejsze w muzealnictwie w tymże roku. W Muzeum Nikifora zostało zgromadzonych między innymi 77 prac malarza, który naprawdę nazywał się Epifaniusz Dworniak oraz cały jego bardzo skromny dobytek w postaci skrzyni z pędzlami oraz pieczątki, za pomocą której podbijał on swoje dzieła. Właśnie tutaj jest najszersza kolekcja dzieł Nikifora. Ponadto w muzeum można obejrzeć zdjęcia Nikifora, różne katalogi oraz książki zarówno polskie jak i zagraniczne, które traktują o jego twórczości.

Na samym zaś budynku, w którym znajduje się muzeum widnieje bardzo piękna płaskorzeźba, która przedstawia malarza. Nie jest to jednak jedyna płaskorzeźba, bowiem w Krynicy-Zdroju w bardzo wielu miejscach znajdują się płaskorzeźby i rzeźby z wizerunkiem Nikifora Krynickiego. Jeśli natomiast chodzi o budynek, jest to willa Romanówka, która została wybudowana w połowie XIX wieku w stylu szwajcarskim. Początkowo pełniła ona rolę pensjonatu wypoczynkowego aż do 1990 roku. Willa jest budynkiem o konstrukcji zrębowej, oszalowana malowanymi deskami, pokryta blachą, parterowa z półpiętrem. Wewnątrz budynku zlokalizowany jest głęboki podcień podparty słupami profilowanymi. Budynek muzeum jest obiektem zabytkowym i mieści się on na małopolskim szlaku architektury drewnianej.

Muzeum Nikifora Krynickiego jest otwarte codziennie poza poniedziałkami, w godzinach od 10.00 do 13.00, a następnie od 14.00 do 17.00.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Krynicy-Zdrój

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 7
odwiedzin dzisiaj: 34
łącznie odsłon: 1294410
od dnia: 2012-05-30
czas generowania: -0.76
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2018 KrynicaZdroj.info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Krynica Zdrój - Beskid Sądecki - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl