Serwis Turystyczny Krynicy Zdrój

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Kościoły i klasztory Krynica-Zdrój » Kościół Przemienienia Pańskiego
Rower w Krynicy
Narty w Krynicy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz otrzymywać aktualne wydarzenia i oferty z Krynicy Zdrój? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Kościół Przemienienia Pańskiego

adres
Kościół Przemienienia Pańskiego
Kościelna 2
33-380 Krynica-Zdrój
kontakt
tel.

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół Przemienienia Pańskiego
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół Przemienienia Pańskiego znajduje się niedaleko krynickiego deptaku, u podnóża Góry Parkowej. Wybudowano go w roku 1863, jednak początkowo służył on za kaplicę uzdrowiskową dla potrzeb bardzo tłumnie już wówczas przybywających do Krynicy-Zdroju kuracjuszy. Kiedy w miejscowości wybudowana została murowana świątynia, omawiana kaplica nieco straciła na znaczeniu, a w efekcie tego zaczęła popadać w ruinę. Jednak z powodu próśb kuracjuszy wznowione zostały w niej nabożeństwa, które miały miejsce w sobotę wieczorem i do dziś tak jest. W roku 1991 miał miejsce pożar, w wyniku którego spalona została kopuła nad nawą główną. Na szczęście jednak została ona odbudowana i kościół ponownie został oddany do użytku.

Kościół Przemienienia Pańskiego jest centralną budowlą złożoną z nawy ośmiokątnej z czterema przybudówkami. Taki plan nadaje budowli kształtu greckiego krzyża. Kościół swym wyglądem nawiązuje do charakterystycznego budownictwa cerkwi łemkowskich, a tych nie brakowało dawniej w całej okolicy. Wspomniane cztery przybudówki pełnią takie funkcje jak kaplica boczna, dwie kruchty oraz prezbiterium, zaś ośmiokątna nawa jest nakryta kopułą, która zwieńczona została latarnią. Wszystkie przybudówki są nakryte kalenicowymi dachami. Jedna z przybudówek ponadto jest zakończona sygnaturką, która swoim kształtem przypomina latarnię mieszczącą się nad nawą.

We wnętrzu kościoła jest bardzo jasno między innymi za sprawą dużych okien oraz latarni, wnętrze jest wykończone w drewnie i ozdobione dwoma ołtarzami klasycystycznymi pochodzącymi z XIX wieku. W ołtarzu głównym zlokalizowany jest obraz, który nawiązuje do wezwania Przemienienia Pańskiego, a drugi przedstawia Matkę Boską Częstochowską.

Będąc z Krynicy-Zdroju warto zwrócić uwagę na ten obiekt, ponieważ jest on fantastycznym świadectwem początków działalności uzdrowiska w miejscowości i bardzo dobrze wpisuje się on w krynicki charakter i krajobraz.

Okolice Krynicy to miejsca bardzo ciekawe pod względem przyrodniczym. Dlatego też wytyczono tu kilka ścieżek edukacyjnych wiodących do miejsc omijanych przez szlaki piesze a wartych zobaczenia. Ścieżki wyposażone są w tablice informacyjne, które pozwalają lepiej zapoznać się z mijanymi obiektami i całą trasą.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Krynicy-Zdrój

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 4
odwiedzin dzisiaj: 134
łącznie odsłon: 1289885
od dnia: 2012-05-30
czas generowania: 0.16
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2018 KrynicaZdroj.info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Krynica Zdrój - Beskid Sądecki - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl