Serwis Turystyczny Krynicy Zdrój

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Szlaki turystyczne Krynica-Zdrój » Jaworzyna Krynicka
Rower w Krynicy
Narty w Krynicy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 

Warto zobaczyć

 
 

Newsletter

Chcesz otrzymywać aktualne wydarzenia i oferty z Krynicy Zdrój? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Jaworzyna Krynicka

kategoria
Szlaki turystyczne, Punkty widokowe, Skały, grupy skalne,
 
Jaworzyna Krynicka
Zobacz galerię zdjęć
 

Jaworzyna Krynicka zwana także po prostu Jaworzyną jest szczytem znajdującym się na wysokości 1114 m n.p.m., w Beskidzie Sądeckim. Jest to najwyższy szczyt w Paśmie Jaworzyny, znajduje się niedaleko Krynicy-Zdroju, w grani głównej wschodniej części Pasma Jaworzyny. Grań ta w kierunku północno-zachodnim do Bukowej jest równa i prawie płaska, zaś w kierunku południowo-wschodnim opada dość stromo z Jaworzyny przez wierzchołki Bystrego Wierchu, Palenicy, Szczawnej Góry, Smereczyn oraz Jastrzębskiej Góry w widły Kryniczanki, Muszynki oraz Jastrzębnika. Dolinami między czterema grzbietami Jaworzyny spływają cztery potoki takie jak Czarny Potok oraz jego dopływ Izwór, Jastrzębik oraz Szczawniczek.

Jaworzyna Krynicka obecnie jest bardzo silnie zagospodarowana, a na jej wierzchołek zawieźć może nas z doliny Czarnego Potoku kolej gondolowa. Na trawiastym grzbiecie Jaworzyny znajduje się wspaniały punkt widokowy, który jest bardzo chętnie odwiedzany przez całe mnóstwo turystów. Piękne widoki możemy podziwiać w wielu różnych miejsc grzbietu. U podnóża Jaworzyny, w dolinie Czarnego Potoku mieści się bardzo nowoczesna Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka. Posiada ona osiem tras narciarskich, które są obsługiwane przez wspomnianą kolej gondolową oraz siedem wyciągów. W sumie znajduje się tu aż 14 kilometrów różnych tras zjazdowych, a w tym najdłuższa oświetlona trasa narciarska w kraju. W części górnej stoku północnego zlokalizowane jest Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej. Niedaleko niego mieści się drużynka GOPR i Muzeum Turystyki Górskiej. Na samym szczycie zlokalizowany jest masz radiowo-telewizyjny. Jaworzyna Krynicka jest również węzłem szlaków turystycznych, zarówno pieszych jak i rowerowych.

Jaworzyna Krynicka jest w głównej mierze porośnięta lasem, choć dawniej znajdowały się na niej liczne polany, z których korzystali Łemkowie. Kiedy jednak zostali oni wysiedleni, polany zostały zalesione. Początkowo Jaworzyna porośnięta była bukowo-jodłowym lasem, a las świerkowy znajdujący się na grzbiecie powstał poprzez zalesienie. Poza wymienionymi gatunkami drzew można spotkać również jesiony, wiązy, jawory, sosny, modrzewie, brzozy, jarzębiny i olsze. Na stokach wycięta została część lasu ze względu na budowę kolejki gondolowej oraz narciarskich tras zjazdowych. W okolicy Jaworzyny znajdują się również wychodnie oraz jaskinie. Najbardziej chyba znaną wychodnią, wokół której krąży kilka legend jest Diabelski Kamień.

Jeśli chodzi o rzadko występujące w Polsce gatunki roślin, na Jaworzynie można spotkać między innymi ostrożenia dwubarwnego. Jeśli zaś chodzi o zwierzęta, występują tutaj dziki, sarny, rysie, jelenie, wilki i niedźwiedzie. Owe niedźwiedzie występują tu na stałe, choć pojawiają się czasem także te z Bieszczadów oraz ze Słowacji.

Przez Jaworzynę Krynicką wiedzie kilka różnych szlaków. Między innymi znakowany na czerwono szlak turystyczny o nazwie Główny Szlak Beskidzki prowadzący ze Schroniska PTTK na Hali Łabowskiej do Krynicy-Zdroju oraz znakowany na zielono szlak turystyczny o nazwie Szlak Wincentego Pola prowadzący z Muszyny do Krynicy.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Krynicy-Zdrój

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 4
odwiedzin dzisiaj: 24
łącznie odsłon: 1294326
od dnia: 2012-05-30
czas generowania: 0.15
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2018 KrynicaZdroj.info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Krynica Zdrój - Beskid Sądecki - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl