Serwis Turystyczny Krynicy Zdrój

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Punkty widokowe Krynica-Zdrój » Góra Parkowa
Rower w Krynicy
Narty w Krynicy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz otrzymywać aktualne wydarzenia i oferty z Krynicy Zdrój? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Góra Parkowa

kategoria
Punkty widokowe, Szlaki turystyczne,
 
Góra Parkowa
Zobacz galerię zdjęć
 

Góra Parkowa znajduje się na wysokości 742 m n.p.m. Jest to szczyt położony w Paśmie Jaworzyny, w Beskidzie Sądeckim, na obszarze miejscowości Krynica-Zdrój. To właśnie Góra Parkowa jest jednym z ulubionych miejsc zarówno mieszkańców jak i przyjeżdżających do Krynicy kuracjuszy i turystów. Jest to bowiem teren typowo spacerowy, rekreacyjny i oczywiście sportowy. Również tutaj znajduje się wspaniały krynicki Park Zdrojowy, a w nim liczne ścieżki spacerowe i altanki, w których można wypocząć, jest tu też ścieżka zdrowia, trzy malownicze stawy oraz tor saneczkowy. Przez park biegną również dwa szlaki turystyczne. Warto zajrzeć również na Polanę Michasiową, która jest wspaniałym miejscem na wypoczynek.

Na sam szczyt Parkowej Góry możemy wyjechać kolejką linowo-terenową, która została wybudowana w 1937 roku i była ona pierwszą tego typu kolejką wybudowaną w Polsce. Na szczycie Parkowej Góry znajduje się całe mnóstwo atrakcji turystycznych jak Rajskie Ślizgawki czy wyciąg narciarski dla dzieci oraz wspaniały punkt widokowy. Jeśli zaś interesuje nas przyroda, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na wiele fantastycznych gatunków obcego pochodzenia jak między innymi jodła kaukaska, żywotnik olbrzymi, daglezja zielona, choina kanadyjska, sosna wejmutka, sosna wydmowa czy szydlica japońska.

Już w 1929 roku na Górze Parkowej oddano do użytku tor saneczkowy i rok później odbyły się tutaj pierwsze Mistrzostwa Polski. Kolejne kilka lat później, bo w roku 1938 na szczycie Góry Parkowej wybudowano nową, betonową wieżę startową, która stanęła w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się stara, drewniana wieża. Nową wieżę wykorzystywano do celów sportowych aż do końca lat 70. ubiegłego stulecia. Z racji tego, że sprzęt był coraz to lepszy, sanki były szybsze niż dotychczas, zawodnicy zaczęli startować z trochę niżej położonych części toru saneczkowego. Chodziło tutaj przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom na końcowym odcinku toru. Kiedy wspomniana wieża przestała być wykorzystywana w celach sportowych, wykorzystano ją do uruchomienia tak zwanych Rajskich Ślizgawek.

W roku 2008 została rozpoczęta budowa sztucznie mrożonego toru saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego. Długość toru miała wynosić 1709 m, natomiast długość toru od startu do mety 1613 m. Gdyby tak właśnie się stało tor w Krynicy-Zdroju byłby trzecim pod względem długości torem na świecie. Zawodnicy mieli rozwijać tam prędkość maksymalną do około 135 kilometrów na godzinę, a strefa hamowania miała wynosić 300 metrów. Koniec prac wyznaczony był na listopad 2010 roku, jednak z powodu protestów przeciwników budowy toru, stanęła ona w roku 2009. Na chwilę obecną na Parkowej Górze możemy obejrzeć pozostałości starego toru o długości 500 metrów. Jest to drewniany tor, który lodzony jest za pomocą starych metod. Tor ten każdego roku w okresie od stycznia do końca lutego używany jest przez młodych saneczkarzy. Rozgrywa się tutaj również zawody Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w Sportach Zimowych, Mistrzostwa Polski (w różnych kategoriach wiekowych) oraz Międzynarodowe Zawody o Puchar Krynicy-Zdroju.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Krynicy-Zdrój

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 1
odwiedzin dzisiaj: 136
łącznie odsłon: 1289961
od dnia: 2012-05-30
czas generowania: 0.13
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2018 KrynicaZdroj.info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Krynica Zdrój - Beskid Sądecki - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl