Serwis Turystyczny Krynicy Zdrój

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Skały, grupy skalne Krynica-Zdrój » Diabelski Kamień
Rower w Krynicy
Narty w Krynicy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz otrzymywać aktualne wydarzenia i oferty z Krynicy Zdrój? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Diabelski Kamień

kategoria
Skały, grupy skalne,
 
Diabelski Kamień
Zobacz galerię zdjęć
 

Diabelski Kamień jest bez wątpienia jedną z większych przyrodniczych atrakcji turystycznych w okolicy Krynicy-Zdroju. Zlokalizowany on jest tuż przy znakowanym na zielono szlaku turystycznym prowadzącym z Przełęczy Krzyżowej na Jaworzynę Krynicką. Kamień ten wygląda jak duży grzyb, który jest postawiony na stromym zboczu. Teraz już pochodzenie tego głazu ze skał piaskowcowych nie jest żadną tajemnicą. Otóż, ów ostaniec składa się ze wspomnianych skał, które mają różną odporność na warunki atmosferyczne. Mniej wytrzymałe skały w biegiem czasu zostały wywietrzone przez wiatr i wymyte przez śniegi i deszcze. Niemniej przedziwny kształt kamienia spowodował, że dawna ludność stworzyła kilka ciekawych historii na temat jego pochodzenia, celem wyjaśnienia. Nietrudno się domyślić, że najważniejszą rolę w owych legendach odgrywały magiczne moce.

Pierwsza z legend mówi o tym, że diabeł przelatujący nad Jaworzyną Krynicką upuścił ów dziwnie wyglądający kamień z powodu zmęczenia.

Inna legenda głosi, że na stokach Góry Parkowej istniało dawniej cudowne źródełko. Pewnego raz rycerz został ranny w wyniku napadnięcia go przez dziką zwierzynę. Będąca z nim jego ukochana obmyła go wodą ze źródełka, a rycerz ozdrowiał. Nawet w piekle usłyszano o tym zdarzeniu i wśród diabłów zapanowało poruszenie. Został wybrany jeden z najsilniejszych diabłów, którego zadaniem było zatkanie cudownego źródełka. Diabeł jednak nie zdążył dolecieć do źródełka na czas, bo wstał nowy dzień i zaczęły piać koguty. Wobec tego upuścił kamień, który spadł na stoki Jaworzyny, gdzie znajduje się do teraz, a sam uciekł do piekła.

Istnieje jeszcze trzecia, bardziej rozbudowana opowieść o rycerzu, który zakochał się w krynickiej pasterce, ale jego ojciec - król zabronił mu ożenku z dziewczyną, gdyż była biedna. Król chciał, aby syn zapomniał o pasterce, więc wysłał go na wojnę, kiedy młody rycerz z wojny powracał, napadli go zbójnicy i mocno poranili. Prośbę o pomoc usłyszała jego ukochana, która nieopodal wypasała owce. Dziewczyna modliła się do Matki Boskiej o uzdrowienie rycerza, a jego rany obmyła wodą ze źródełka, które nagle wypłynęło spod skał. Oczywiście król zgodził się na ożenek syna z dziewczyną, która uratowała mu życie, a koniec historii jest bardzo podobny. Diabły wystraszyły się, że ludzie dzięki źródełku będą mieć moc uzdrawiania, więc postanowiły je zniszczyć. Tu jednak diabeł lecący z ciężkim kamieniem upuścił go, bo wystraszył się piania kogutów.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Krynicy-Zdrój

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 2
odwiedzin dzisiaj: 135
łącznie odsłon: 1289903
od dnia: 2012-05-30
czas generowania: 0.14
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2018 KrynicaZdroj.info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Krynica Zdrój - Beskid Sądecki - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl