Serwis Turystyczny Krynicy Zdrój

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Trasy spacerowe i promenady Krynica-Zdrój » Krynicki Deptak
Rower w Krynicy
Narty w Krynicy
 

Co warto zobaczyć?

 
 

Polecany nocleg

 
 
 
 

Newsletter

Chcesz otrzymywać aktualne wydarzenia i oferty z Krynicy Zdrój? Zapisz się do newslettera
E-mail
 
 

Krynicki Deptak

inne nazwy
Deptak w Krynicy-Zdroju
kategoria
Trasy spacerowe i promenady,
 
Krynicki Deptak
Zobacz galerię zdjęć
 

Krynicki deptak jest miejscem, które koniecznie musimy odwiedzić będąc w Krynicy-Zdroju, bo to właśnie tutaj wszystkie najważniejsze zabudowania uzdrowiskowe miasta. Ten wspaniały deptak spacerowy został zaprojektowany już w chwili, gdy zakładano kurort. Właśnie tutaj dawni kuracjusze odbywali swoje codzienne spacery (podobnie jest i dziś, bo deptak nadal jest sercem Krynicy-Zdroju). W tym właśnie miejscu też dawniej trzeba było "pokazać się" w chwili przyjazdu do uzdrowiska, odbywały się tutaj liczne spotkania, zapraszano się tu na różne spotkania towarzyskie, bale.

Deptak spacerowy rozciąga się u stóp Góry Parkowej, na lewym brzegu potoku o nazwie Kryniczanka, posiada on długość około jednego kilometra. Kiedy wejdziemy na krynicki deptak od strony południowej miniemy po prawej stronie budynek Starych Łazienek Mineralnych, które zostały wybudowane w drugiej połowie XIX wieku. Inicjatorem budowy był Józef Dietl. Stare Łazienki Mineralne odcinają się od bardzo nowoczesnej bryły Pijalni Głównej wybudowanej w 1971 roku - znajduje się ona niedaleko.

We wnętrzu budynku znajduje się ogród zimowy i sala koncertowa. W Pijalni Głównej serwowane są wspaniałe wody lecznicze. Największym zainteresowaniem cieszy się woda Zuber, która może nie jest najsmaczniejsza, ma bardzo charakterystyczny smak i według wielu osób to właśnie ona jest najbardziej leczniczą wodą w uzdrowisku.

Na wprost Pijalni Głównej zlokalizowany jest Stary Dom Zdrojowy. W nim zaś do niedawna znajdowała się pijalnia wody „Mieczysław”, a na chwilę obecną mieści się tam pijalnia czekolady. Na przełomie XIX/XX wieku to właśnie Dom Zdrojowy był absolutnie najważniejszym obiektem w uzdrowisku. Tam też znajdowała się wspaniała sala balowa, która była ogólnie uważana za najpiękniejszą salę balową w całej Galicji.

Zaraz przy Pijalni Głównej mieści się Muszla Koncertowa razem z tablicą, która została poświęcona Janowi Kiepurze. Kiedy udamy się dalej, dostrzeżemy pod drugiej stronie Kryniczanki willę Romanówka. W jej wnętrzu znajduje się Muzeum Nikifora, malarza prymitywisty. Warto zwrócić także uwagę na willę Witoldówka, bowiem to w niej powstał pierwszy leczniczy Zakład Dietetyczny w roku 1888. Leczono tutaj otyłość, choroby żołądka i przewodu pokarmowego.

Przy końcu krynickiego deptaku znajduje się pijalnia wody Jan. Jest ona jednym z najbardziej interesujących budynków uzdrowiska. Jest to budynek drewniany, nieduży. W czasie wiosny i lata na krynickim deptaku możemy obserwować wspaniałe dywany kwiatowe, czynne są wówczas również liczne fontanny.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Krynicy-Zdrój

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyka


gości on-line: 4
odwiedzin dzisiaj: 134
łącznie odsłon: 1289884
od dnia: 2012-05-30
czas generowania: 0.15
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2018 KrynicaZdroj.info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Krynica Zdrój - Beskid Sądecki - noclegi, apartamenty, hotele, pensjonaty i inne...
Hotelisko.pl